Naslov Didaktična uporaba računalnika v družboslovju
Leto 2004
Ustanova Fakulteta za družbene vede
Mentor Židan Alojzija
Datum vnosa 06.06.2005
Povzetek

Diplomska naloga preučuje, kako se poučevanje oziroma izobraževanje spreminjata z prihodom oziroma uporabo novih tehnologij, predvsem računalnika. Cilj naloge je potrditi ali zavreči naslednjo hipotezo: uporaba sodobne tehnologije prinaša drugačno kakovost učenja, poučevanja, in zato tudi znanja v kompleksnem pedagoškem področju družboslovja.

Predstavljen je učenčev in učiteljev vidik uporabe novih tehnologij, ki so uporabne pri poučevanju oziroma učenju. Najprej je predstavljen zgodovinski razvoj uporabe tehnologij v izobraževalnem procesu. V nadaljevanju je predstavljena uporaba multimedije v izobraževanju in uporaba računalnika. Računalniško opismenjevanje avtorica obravnava kot ključni vidik uporabe računalniške tehnologije. Za uporabo računalnikov na področju izobraževanja obstaja ključna predpostavka: opismenjena morata biti oba akterja; učenec in učitelj. Podana sta dva primera iz tujine; prvi primer je ameriški. Avtorica nam ponudi vpogled v vpeljavo novih tehnologij v različnih ameriških mestih. Drugi primer je primer grassroots oziroma kanadski primer. Na kratko, grassroots je program, ki šolam ponuja podporo za kreativne, inovativne in interaktivne elektronske procese učenja. Izvedeni so bili tudi intervjuji, in sicer je avtorica intervjuvala pet profesorjev sociologije z različnih slovenskih srednjih šol.

Hipotezo je avtorica sicer potrdila, a vendar se opazi, da pri nas uporaba novih tehnologij še ni dosegla nekega visokega nivoja oziroma optimuma.

Podrobnosti

Diploma >> (pdf, 475 KB)

Print