Naslov E-poslovanje po sektorjih v letu 2008

E-business Watch je objavil povzetek izsledkov analize e-poslovanja po različnih sektorjih za leto 2008. Med letoma 2007 in 2008 je bilo izvedenih 10 študij, njihove izsledke pa združuje poročilo pod okriljem Evropske komisije.

 

Osnovna IKT infrastruktura, kot so preprosta računalniška omrežja in dostop do interneta, je sedaj dostopna praktično vsem podjetjem iz vseh sektorjev. Tehnologije so danes tako široko in pogosto uporabljene, da so postale nepogrešljive v poslovnih procesih. Vse večjo vlogo ima tudi e-poslovanje. E-poslovanje pa ni sestavljeno le iz sistemov in tehnologije, temveč tudi iz optimalnega upravljanja razmerij med potrošniki, naročniki in poslovnimi partnerji v kompleksnem konkurenčnem globalnem okolju. Na koncu koncev gre za poslovanje v napredujoči digitalni ekonomiji. Med letoma 2001 in 2005 smo lahko govorili o e-poslovanju 2.0, trenutno pa se na obzorju pojavlja novo obdobje, obdobje e-poslovanja 3.0.

Za večino podjetij iz vseh sektorjev sta računalniško omrežje in dostop do interneta nujnost. Tehnologije so že tako široko uporabljene, da so postale del vsakodnevnega poslovanja. V proučevanem obdobju je bilo moč opaziti sledeče trende: povečana e-zrelost; IKT se vedno več uporabljajo za zagotavljanje storitev; opazna pojava sta »outsourcing« in e-posredništvo, itd. S pomembnostjo IKT se strinjajo tudi v podjetjih samih, od 55 do 70 % podjetij iz vseh sektorjev meni, da imajo IKT visok oziroma vsaj srednje močan vpliv na poslovanje. Podjetja iz kemične, gumarske in plastične industrije izjemno dobro uporabljajo IKT in e-poslovanje na vseh poslovnih področjih, še posebej opazno je menjanje klasičnih papirnatih postopkov z elektronskimi. V transportnem oziroma in logističnem sektorju je opazen digitalni razkorak med manjšimi in večjimi podjetji, v industriji železa pa je opazen vpliv IKT na učinkovitost, manj pa na področju prodaje in drugih transakcij. Nekaj poslovnih priložnosti za manjša podjetja: e-trgovina nudi možnost vstopa na mednarodni trg, sodelovanje med podjetji bi moralo biti večje, manjša podjetja morajo izkoristiti pomoč večjih podjetij, ki imajo seveda večje finančne zmožnosti, itd.

Pri primerjavah evropskega in ameriškega e-poslovanja so ugotovili, da ima evropski sektor (kemija, guma, plastika) manjšo stopnjo e-prodaje (42 % proti 60 %), vendar pa se je omenjeni evropski sektor na področju notranjega e-poslovanja izkazal bolje od ameriškega (38 % proti 28 %).

Poročilo >> (pdf, 5,89 MB, en)

Vir: e-Business Watch, 2008

 

Datum 16.04.2009
Print