Pogosta vprašanja glede obiskanosti

02/09/2005

Meritve se povsem razlikujejo od tehničnih ...

 V letih 1998-2004 ni bilo nobenega indica, da so telefonske meritve kakorkoli neustrezne; nasprotno – ujemale so se z obsežno analizo RIS 2000  logov  za večino najbolj obiskanih strani (ki so nam zaupale kompletne mesečne loge), v okviru metodoloških omejitev dveh različnih postopkov pa tudi z raziskavo 2002 CatiWWW. Dodati velja, da se ujemajo tudi rezultati telefonskih anket več različnih agencij. (Glej pojasnilo tukaj za 2004)

Tudi interno/neformalno preverjanje obiskanosti na osnovi tehničnih meritev po IAB standardih nekaterih spletnih strani za tokratne rezultate 2005 (oziroma konec 2004) ne kaže statistično značilnih razlik skoraj nikjer. Izjema so strani, kjer je bilo to na osnovi razlik v metodoloških pristopih tudi pričakovati. Pri tem seveda ni neke enostavne oznake, katera meritev je prava in katera je napačna. Nadaljni viri:
  • Doslej najbolj poglobljena empirična primerjava terenske, telefonske in tehnične meritve je RIS 2005,
  • Študija iz leta 2005 o osnovnih konceptualnih razlikah je še vedno nadvse aktualna RIS iz leta 2000
  • Pogosta vprašanja glede RIS anketnim in tehničnim merjenjem  so tukaj.

Zakaj ni vključena naša stran ...

Lestvica je izčrpna le za spisek najbolj obiskanih strani, ki jih RIS spremlja zgolj za splošen uvid v stanje interneta v Sloveniji in za potrebe občasnih EU zahtev o top 10 straneh. Gre predvsem za strani z dosegom več kot 20% med aktivnimi PC uporabniki interneta, v azdnjem času ( od 2006 naprej) pa predvsem za strani nad 30% dosegom. Teh strani ni veliko - npr. celo vsi on-line dnevniki so še vedno razmeroma daleč od tega (Delo, Dnevnik, Finance, Večer), zato je razumljivo, da tudi strani s specifičnim - čeprav zelo intenzivnim -  segmentom (npr. Slo-tech, Mobisux, Obala, Glasujzame) ne morejo doseči 20% dosega. Sicer pa raziskavo o spletni obiskanosti izvajamo predvsem zaradi metodoloških razlogov, kompletnosti pokrivanja področja IKT in promocije projekta RIS.

Pri presoji o vključitvi strani v merjenje se uporabijo vsi razpoložljivi viri, strani z rangom pod 100,000 na Alexi, kot tudi neposredne sugestije za strani z več kot 200 ali 300,000 različnimi "unique" obiskovalci mesečno. Skratka, vključene so predvsem in načeloma vse strani, ki bi lahko presegle 20% doseg. Ostale strani so vključene zgolj nesistematično oziroma glede na njihov interes.

Najbolj obiskane so tiste, ki sponzorirajo...

Nobena od top strani ni sponzor projekta RIS, niti ni na noben način sodelovala v pripravah ali bila sploh kakorkoli informirana, da meritev pripravljamo. Meritve so povsem neodvisne in v preteklih letih se je pri skoraj vseh navideznih razhajanjih izkazalo, da telefonske ocene nikakor niso napačne. Prej nasprotno.

Kaj je najšibkejša točka telefonskih meritev?

Najbolj nerodno je, ko se v anketnem raziskovanju, ki temelji na vzorcu, iz nepojasnjenih razlogov določena spremenljivka obnaša povsem nepredvideno. V tokratni raziskavi so bile tovrstne težave pri merjenju obiskanosti za strani Salomon, v nekaterih prejšnjih raziskavah pa pri strani Delo, ki pa je bila precenjena delno tudi zaradi nekaterih bolj pojasnljivih razlogov. Upoštevati pa velja, da se statistično sklepanje izvaja ob 5% tveganju, ki lahko pri razmeroma majhnih vzorcih generira znatna odstopanja. Ampak s podobnimi problemi se v enaki - pravzaprav v še večji meri (saj to oceni na osnovi vzorca valutni standard) -  srečuje tudi telemetrija, radiometrija in merjenje branosti.

TIS ne more biti tako visoko ....

TIS, telefonski imenik Slovenije, je tradicionalno visoko obiskana stran. To je potrdila tudi neposredna analiza logov. Konec 90-tih je bila to nekaj časa celo najbolj obiskana strani v Sloveniji. V CATIjevi raziskavi 2002, ki je temeljila na on-line meritvah, je bil TIS uvrščen celo na 5. mesto, s cca dvakrat večjo obiskanostjo kot jo imajo npr. on-line dnevniki (Delo, Večer, Dnevnik). Podobno razmerje kaže danes tudi Alexa, saj so on-line dnevniki uvrščen okoli 100,000 mesta, medtem ko je TIS okoli 30,000 mesta.

Povezave:

Članek je prebralo 20671 obiskovalcev

Komentarji