Blogi v letu 2006

01/06/2007

Po analizi podatkov Statističnega urada za leto 2006 lahko ocenimo, da je v zadnjih treh mesecih  v Sloveniji obiskovalo bloge ali v njih sodelovalo 78.866 rednih uporabnikov interneta, ki so uporabljali internet v zadnjih treh mesecih v starosti 10-74 let.

Navedeno lahko v grobem primerjamo z oceno RIS za leto 2005, saj je med mesečnimi (50.000) in tromesečnimi obiskovalci običajno razmeroma malo razlike in zato brez dvoma ocenimo, da gre vsekakor za znaten porast (res pa je, da telefonske raziskave RIS bloge verjetno nekoliko precenjujejo).

V oceno ankete Statističnega urada ne gre dvomiti, saj se njeni rezultati z realnostjo ujemajo povsod, kjer jih je mogoče preveriti (npr. oddaja on-line  dohodnine, kjer telefonske ankete izrazito precenjujejo). Seveda so ocene Statističnega urada na osnovi reprezentativne terenske ankete običajno bistveno nižje, kot ocene, ki izhajajo iz telefonskih anketnih in tehničnih merjenj. Res je tudi, da se ocena nanaša na prvo četrtletje 2006, zato je ob hitri rasti širitve blogov v letu 2006 številka konec leta že gotovo presegla 100 tisoč.

Vtis, ki ga dobi pisec ali obiskovalec blogov v Sloveniji, pa je, da je bloganja v Sloveniji bistveno več. Še posebej, ker so bili blogi v letu 2006 močno izpostavljeni v medijih, vse do zapisov v poljudnih revijah kot so Jana, Obrazi ali Playboy. Najbolj analitični so bili verjetno zapisi v revijah Monitor, Moj Mikro in Mladina.

Blogi so torej v letu 2006 v Sloveniji doživeli nadaljevanje ekspanzije iz leta 2005 in s tem nekoliko nadoknadili zamik, ki je na tem področju v Sloveniji trajal leta in leta. Vzpostavila so se tudi številna spletna mesta, ki omogočajo vzpostavitev bloga. Globalna spletna mesta kot so Blogger.com in Wordpress.com zato postopno izginjajo kot gostitelji slovenskih blogerjev, saj je domača izbira postala dovolj velika.

Nadaljnji razvoj blogov v Sloveniji bo verjetno šel po stopnjah razvitih držav, kjer gredo trendi proti temu (Pew), da bo v kratkem polovica populacije spremlja bloge, desetina pa jih bo tudi pisala. Pri tem bo velika glavnina blogov vezana predvsem na poročanje o dogodkih, vtisih in razmišljanjih, ki izhajajo iz osebnega življenja. Pričakovati je tudi nadaljnjo širitev video-blogov in spletnih mest, ki gostijo video posnetke, kot sta npr. MySpace in YouTube (med prvimi so se na to pri nas odzvali na Delu, predvsem pa na MojVideo), ter postopni vstop mobilnika tako kot vmesnika za pregledovanje kot za dodajanje zapisov. Če se globalno število blogov postopno bliža 100 milijonov realnih (živih) blogov,  bo tudi v Sloveniji postopno doseglo nekaj desettisoč. V nekaj letih bi zato število blogov v Sloveniji lahko preseglo 100 tisoč; v primeru večjih sprememb šolskega sistema (e-izobraževanje) pa lahko še bistveno več.

V letu 2006 se je v Sloveniji glavnina znanih spletnih piscev pridružila večjim in uveljavljenim spletnim mestom, večinoma komercialnim (tako ali drugače), ki so ponudbo razširila še na bloge. Na tej točki v Sloveniji verjetno še ni kritične mase za vzpostavitev neodvisnega bloga, ki bi se lahko primerjal z dosegom uveljavljenih spletnih  medijev, kar se dogaja ponekod v tujini.

Videti je namreč, da samostoječi blog enega avtorja (z vsemi njegovimi zapisi) v letu 2006 težko presežejo 1.000 obiska dnevno, na skupnem mestu uveljavljenega medija pa se to lahko preseže bistveno hitreje. Tako so predvsem pri Siolu in na RTVSLO pritegnili nekaj uveljavljenih medijskih imen. Kljub temu pa celo na RTVSLO posamezen zapis bloga težko preseže 5.000 vpogledov, eden bolj obiskanih blogov (Jonas) pa v začetku leta omenja več kot tisoč obiskovalcev (in tudi IPjev) tedensko oziroma  več kot deset tisoč tedenskih vstopov na svoj blog (torej več kot tisoč dnevn). Ker se je v letu 2006 odvijala hitra popularizacija blogov, lahko ocenimo, da imajo vodilni blogi v letu 2006 dosege blizu ali več kot 10 tisoč mesečno, nekatera združena spletna mesta pa še bistveno več. V kratkem torej lahko pričakujemo, da se bodo blogi uvrstili tudi v lestvice obiskanosti, kjer velja spomniti na GlasujZame, ki sicer ni ravno skupek blogov, gre pa za osebne predstavitve, ki ima mesečni doseg okoli 130 tisoč.

Bloge organizirajo tudi na Delu, Večeru, Volji, Emailu. V letu 2006 jih niso od treh večjih časopisov imeli le pri Dnevniku, kjer so zaradi slabih izkušenj (on-line pisci so namreč sprožali tožbe prizadetih oseb proti Dnevniku) ukinili celo forum.  Manjši incident z umikov blogovskega zapisa se je v letu 2006 zgodil tudi na Siolovem blogu, s čimer se bo v Sloveniji postopno vzpostavila neka praksa in tudi meja svobode izražanja na blogih. Pri tem so seveda določene razlike v primeru, da je blog vključen v nek medij in v primeru, ko nima formalnega statusa medija.

Pri analizi blogov v Sloveniji je več medijev prišlo do ocene, da je blogov v Sloveniji še vedno manj kot 10 tisoč. Pri tem se seveda večina, tako kot drugod po svetu, obnavlja manj kot tedensko. Spletnih mest, ki gostujejo več tisoč blogerjev, ali pa se številu tisoč že precej približujejo, je bilo konec leta 2006 v grobem okoli deset; seveda pa se nekateri blogerji pojavljajo na več mestih. Gre za naslednja večja spletna mesta (po abecedi), ki gostijo bloge:

Na tem mestu moramo omeniti tudi spletni strani Siblogs.com in Sloblogi.net, ki sta spletni strani, ki zbirata in objavljata povezave na posodobljene bloge.

Če povzamemo, so blogi v letu 2006 v Sloveniji dosegli doslej največjo relativno rast, ki se bo v podobnem obsegu nadaljevala tudi v letu 2007. Blogi so v letu 2006 tudi dokončno postali prepoznavni, vstopili so v javno življenje, analizira se njihov komercialni potencial kot tudi komunikacijske učinke.

Kljub hitri rast - po analizi Technorati se število blogov podvoji v slabem letu - pa se je globalni tempo nastajanja blogov že nekoliko upočasnil, kar lahko pričakujemo tudi za Slovenijo.

Podobno bo - kljub nadaljnjemu hitremu večanju pisanja, branja in komentiranja blogov - nastajanje novih večjih spletnih mest (gostiteljev blogov) v prihodnje verjetno oteženo, ker je  prostor že razmeroma zasičen. Seveda pa bodo po drugi strani številni obstoječi on-line mediji in druga spletna mesta postopno vzpostavili svoje lastne rubrike blogov omejenega dosega.

Pričakujemo lahko tudi, da se bo meja med blogi, spletnimi mediji, osebnimi spletnimi predstavitvami, forumi ipd. še nadalje brisala, zato bo bloge v vsebinskem in poslovnem smislu potrebno obravnavati v širšem kontekstu on-line interakcij oziroma on-line skupnosti.

Čakamo pa tudi na nadaljnjo komercializacijo blogov.

Povezave:

Članek je prebralo 42460 obiskovalcev

Komentarji