Top 10 spletnih strani

05/17/2004

Mesečni doseg 10 najbolj obiskanih spletnih strani (%)

Vir: RIS: marec/april 2004, telefonska anketa
Najdi.si
63
Google
51
Matkurja
46
Yahoo
40
SiOL.net
33
TIS - Telefonski imenik
30
24ur.com
26
Email.si
26
Mobitel
25
Pinkponk
17

Pojasnilo

Zgornji spisek je izčrpen zgolj za prvih 10 strani, pri čemer so bile nekomercialne strani izločene. Za uvrstitev med prvih 10 strani je torej potreben mesečni doseg okoli 20% in ocenjujemo, da smo vse potencialne strani s takim dosegom tudi vključili. Ocenjujemo, da je možna kvečjemu zamenjava na 10 mestu in nekatere kandidate, ki jih tokrat nismo vključili (Hotmail, MSN, Bolha, Salomon ipd.), bomo preverili v naslednjem merjenju.

Ostale strani - RTV Slovenija (mesečni doseg 16%), Finance (15%), Mladina (13%), Slowwwenia.com (13%), Delo (13%), Dnevnik (11%), Večer (11%), E-uprava (6%) - ki so bile vključene v tokratno meritev, so bile izbrane bolj nesistematično, glede na aktualnost, glede na serijo iz prejšnjih let in glede na njihov interes. Brez dvoma pa obstaja v Sloveniji še cca. pet - morda deset - komercialnih strani z obiskanostjo nad 10%, ki v anketo tokrat niso bile vključene (večina teh strani pa je razvidnih  v izčrpni raziskavi 2002.)

Zavedati pa se je treba, da pomeni preseganje 10% obiskanosti že rang obiskanosti on-line dnevnikov Dnevnik, Delo, Večer, ki so vsa leta v vseh meritvah le nekoliko nad 10% dosegom.

Vse dosedanje primerjave z analizo logov (RIS 2000) in analizo trendov 1998-2004 potrjujejo, da so dobljeni rezultati povsem konsistentni. Tudi primerjava kot tudi primerjave z on-line merjenji (WebCATI) ni pokazala statistično značilnih razlik. V primeru razhajanj pa gre za tehnološko specifičnost on-line merjenja (posebej strani ponudnikov kot so Mobitel, Simobil, Siol ali Arnes) kot tudi za nekatere posebnosti telefonskih anket. Podrobnosti:
Interpretacija

Spletno stran Najdi.si v mesecu dni obišče 63% uporabnikov interneta v Sloveniji. Upoštevajoč 710,000 aktivnih (mesečnih) uporabnikov je to okoli 450,000 oseb (stanujočih v Sloveniji). Absolutno število obiskovalcev je torej odvisno tako od dosega kot tudi od deleža uporabnikov interneta. Absolutno število obiskovalcev torej lahko narašča, čeprav relativni doseg strani med uporabniki upada (seveda pa mora upadati počasneje kot narašča število uporabnikov interneta).

Meritev je bila izvedena po telefonu z dvema agencijama. Skupno je odgovarjalo 800 uporabnikov interneta. Z izjemo dveh strani (Email, Najdi.si), kjer je prišlo do manjših statistično značilnih razhajanj (t=2.6), se njuni rezultati povsem ujemajo.

Interval zaupanja (95%) za najbolj obiskane spletne strani znaša okoli 4%, za strani z obiskanostjo okoli 10% pa dobra 2%. Navedeno tudi pomeni, da je pri najbolj obiskanih straneh potrebno za statistično značilno razliko med dvema stranema imeti razliko 6 odstotnih točk, pri najmanj obiskanih pa vsaj 3 odstotne točke. Seveda pa so indikativne tudi manjše razlike, kjer pa je tveganje nekoliko večje od običajnega statističnega mejnika 5%.

Čeprav mnoge razlike niso značilne, pa opazovanje trendov 1998-2004 pokaže, da se razlike in razmerja iz leta v leto v glavnem ohranjajo.

V splošnem je obiskanost v obdobju 2002-2004 rasla za večino strani s precej podobnim tempom, ki je s tem ohranjal tudi medsebojna razmerja. Ob tem velja dodati, da je obiskanost tokrat naraščala precej hitreje kot v obdobjih 1998-2000 in 2000-2002.

Izjeme, kjer pa je obiskanost naraščala nadpovprečno in s tem spremenila razmerja med najbolj obiskanimi stranmi so -  poleg Google in Najdi.si, ki beležita daleč najhitrejšo rast – še naslednje spletne strani (po vrsti glede na rast oziroma dinamiko): Finance, RTVSLO, 24ur.com in Siol.net.


Metodologija


Merjenje spletne obiskanosti s telefonskim anketiranjam ima - podobno kot on-line merjenje s pomočjo "third party" kukijev - nekatere pomanjkljivosti, ki smo jih izčrpno primerjali in analizirali že pred leti. Dopolnjujejo pa se tudi v tekočih primerjavah med obema načinoma.

Glavna težava tovrstnega merjenja je naraščajoča problematičnost telefonskih anket zaradi vse slabšega sodelovanja in telefonskega pokritja. Ob tem velja dodati, da ima podobne pomanjkljivosti tako telefonsko merjenje spletne obiskanosti kot tudi telefonsko merjenje branosti tiskanih ali poslušanosti radijskih medijev, vendar je kljub temu postalo industrijski standard na teh področjih. Telefonske ankete pa razmeroma dobro funkcionirajo tudi pri merjenju javnega mnenja.

V primerjavi z on-line meritvami pa je osnovna prednost telefonskega merjenja predvsem v naslednjem:

  • merjenje je mogoče pripraviti, izmeriti in analizirati razmeroma hitro,
  • meritve zagotavljajo primerljivost skozi čas,
  • merjenje je neodvisno od tehnoloških sprememb v nastavitvah (IŠ, kukiji, blokade, proxyji...),
  • obiskanost je povsem neodvisna od kooperativnosti spletnega mesta,
  • meritev je neodvisna tudi od morebitnih sofisticiranih špekulacij opazovanega spletnega mesta,
  • meritve avtomatično vključujejo tudi celotno socio-demografijo obiskovalca,
  • problemi hkratne obiskanosti večih strani se analizirajo na enostaven način.

Članek je prebralo 23656 obiskovalcev

Komentarji