Naslov Druga globalna raziskava o kakovosti širokopasovnega dostopa

Iz rezultatov druge globalne raziskave o kakovosti širokopasovnega dostopa je razvidno, da je 62 od 66 analiziranih držav izboljšalo kvaliteto tovrstnih storitev glede na prvo raziskavo, ki je bila objavljena v septembru 2008, piše Cisco. Najnovejša raziskava preučuje tudi digitalni razkorak med urbanimi in ruralnimi območji ter primerja kvaliteto fiksnih in mobilnih širokopasovnih storitev.

Skoraj 50 % večja hitrost pretoka podatkov k uporabniku

Splošne ugotovitve kažejo, da se je globalno povprečne pretakanja podatkov k uporabniku (download) povečalo na 4,75 Mbit/s, kar je 49 % več v primerjavi z lansko raziskavo. Globalno povprečje pretakanja podatkov od uporabnika (upload) se je povečalo za 69 % in znaša 1,3 Mbit/s. V primerjavi z letom 2008 se je izboljšalo tudi globalno povprečje zakasnitve (latency). Ta znaša znaša 170 milisekund, 21 % manj kot leta 2008.

Ocena kakovosti širokopasovnega dostopa, imenovana Broadband Quality Score (BQS), je izračunana na podlagi podatkov o hitrostih prejemanja in pošiljanja podatkov (download in upload) ter zakasnitvah. Globalna ocena BQS letošnje raziskave znaša 31, v letu 2008 pa je znašala 26.

Vodilne regije, države in mesta

Če med seboj primerjamo svetovne regije, največjo oceno BQS najdemo na območju srednje in vzhodne Evrope, v Zahodni Evropi ter v Severni Ameriki.

 

Južna Koreja je postala vodilna na področju kakovosti širokopasovnega dostopa in prehitela lansko zmagovalko Japonsko. Penetracija širokopasovnega dostopa za gospodinjstva v Južni Koreji je 97 %, ocena BQS pa znaša 66, kar je 72 % več kot lani. Med evropskimi državami najbolj kakovosten širokopasovni dostop najdemo na Švedskem. Ocena BQS omenjene države znaša 57, to je 38 % več kot leta 2008.

 

Japonska izstopa kot država z mesti, ki imajo najvišjo oceno BQS na svetu. Na prvem mestu se nahaja Jokohama (BQS 85), sledi Nagoja (BQS 82), že na četrtem mestu pa najdemo Saporo (BQS 72). Južnokorejski Seul se je uvrstil na 5. mesto (BQS 68). Med evropskimi mesti sta se najvišje, na 3. in 6. mesto, uvrstila Kaunas (Litva, BQS 79) in Malmö (Švedska, BQS 67).

 

Na področju mobilnega širokopasovnega dostopa je bilo ugotovljeno, da naprave, ki se povezujejo prek storitev Wi-Fi, dosegajo prag kvalitete, ki ga zahtevajo današnje mobilne aplikacije. Tehnologije, kot sta 3G in 3G+ pa tega praga ne dosegajo, kar lahko pripišemo predvsem nizkim hitrostim pošiljanja podatkov (upload).

 

Slovenija na 21. oziroma 22. mestu

Ocena kakovosti širokopasovnih povezav v Sloveniji je 35, kar je 2,5 točke več v primerjavi z letom 2008. To nas uvršča na 21. mesto – za Nemčijo in pred Belgijo – in pomeni, da so naša omrežja ustrezna za nemoteno delovanje obstoječih storitev. Kljub temu je naš zabeleženi napredek nekoliko manjši od držav, ki se sicer na lestvici nahajajo nižje.

Slovenija je napredovala tudi pri penetraciji, ki letos znaša 68 %, 6 odstotnih točk več kot lani. Ob upoštevanju obeh podatkov, smo po oceni vodilnosti na področju širokopasovnega dostopa na 22. mestu – za Finsko in pred Tajvanom.

Poročilo (pdf, en) >>

Poročilo v obliki predstavitve (pdf, en) >>

Priloga k poročilu (pdf, en) >>

Vir: Cisco.com, 2.10.2009

Vir slike: Broadband Finder

Vir Cisco
Datum 09.11.2009
Print