Naslov Spletno oglaševanje: analiza stališč uporabnikov
Avtor Koloini Valentin
Leto 2007
Ustanova Ekonomska fakulteta
Datum vnosa 13.03.2007
Povzetek

Da bi oglaševalci dosegli komunikacijske cilje, se poslužujejo različnih načinov spletnega oglaševanja. Različne oglaševalske akcije pri uporabniku dosežejo različen odziv, saj so nekatere bolj priljubljene kakor druge. Za oglaševalca je pomembno, da si uporabnik do oglasov oblikuje čimbolj pozitivno stališče. Pozitivna naklonjenost oglasom se namreč prenaša na naklonjenost do blagovne znamke in oglaševalca, oboje pa se pozitivno povezuje tudi z nakupnimi nameni.

Če želi oglaševalec doseči pozitivna stališča do svojega oglasa, mora poznati dejavnike, ki vplivajo na oblikovanje stališč do spletnega oglasa. V pomoč mu bo izdelan model dejavnikov, ki za uporabnika in oglaševalca izpostavlja najpomembnejše skupine dejavnikov, to so vsebina oglasa, način prikaza oglasa, oblika oglasa, okolje prikaza oglasa in lastnosti uporabnika.

Za uporabnika bo imel oglas največjo vrednost, če bo informativno vsebino posredoval na najbolj možen zabaven način. Uporabniki bodo oglas presojali tudi po tem ali so oglaševalska sporočila verjetna in ne zavajajo. Tudi izbira oblike pomembno vpliva na uporabnikovo zaznavanje oglasa. Najbolj pozitivno sprejete oblike spletnega oglaševanja so klasične spletne pasice in tekstovne povezave v iskalnikih, izogibati pa se je treba izskočnim oknom in vmesoglasom. Poleg tega bodo zmerno animirani in bolj interaktivni oglasi bolj pozitivno sprejeti kot tisti, kjer oglaševalec uporabniku le enostransko predstavlja svojo ponudbo. Pomembno je tudi, da so spletne strani, kjer so oglasi, uporabniku prijazne, količina in frekvenca oglasov pa ne smeta biti preveliki. Če oglas vsebuje motiv, zaradi katerega se uporabnik nahaja na spletu, bo doživel boljši odziv; pomembno pa je tudi, da uporabnika oglaševanje pri delu ne zmoti v neprimernem trenutku in ne prekine njegovega toka uporabe medija.

Na podlagi poznavanja lastnosti teh dejavnikov bodo spletni oglaševalci lažje oblikovali oglase, ki bodo bolj pozitivno sprejeti pri uporabnikih. S temi spletnimi oglasi bodo oglaševalci učinkoviteje dosegli svoje trženjsko-komunikacijske cilje,  uporabniki pa bodo deležni manj motečega spletnega oglaševanja.

Podrobnosti

Magistrska naloga >> (pdf, 6,6 MB)

Print