RIS poročila

Naslov E-nakupovanje končnih potrošnikov 2000/2001
Avtor Vehovar Vasja
Leto 2001
Povzetek

 Raziskave RIS o e-nakupovanju v prvem polletju 2001, v primerjavi z analizo za drugo polletje 2000, prinaša naslednje poudarke:

  • Obseg e-nakupovanje v prvem polletju 2001 ne narašča izraziteje, kar gre deloma pripisati tudi siceršnjemu upadu tovrstnih nakupov v ne-božični polovici leta. Slednje se kaže tudi v nekoliko zmanjšani povprečni vrednosti e-nakupov v prvem polletju.
  • Delež uporabnikov Interneta, ki so v preteklih 12-ih mesecih opravili e-nakup, je v primerjavi z drugim polletjem 2000 (15%) nekoliko upadel in znaša okoli 12% aktivnih uporabnikov. Ker pa smo fazi izredno hitre širitve interneta, število e-nakupovalcev v absolutnem smislu zato kljub temu narašča. Tako govorimo o okoli 50,000 osebah, ki v enem letu opravijo vsaj en e-nakup.
  • Kaže, da bo obseg e-nakupov v letu 2001 presegal 2 milijardi Sit, ne bo pa se podvojil v primerjavi z letom 2000, tako kot se je iz leta 1999 na leto 2000.
  • Prvo polletje 2001 predstavlja pomemben mejnik, ker je tokrat prvič več kot polovica e-nakupovalcev izjavila, da so – poleg e-nakupov v tujini - nakupovali tudi v Sloveniji. Povečuje se tudi delež uporabnikov, ki kupujejo izključno v Sloveniji.
  • Še vedno pa skoraj polovica e-nakupovalcev kupuje izključno na tujih spletnih strežnikih, zato v vrednostnem smislu odteče v tujino tudi velika večina vseh sredstev za e-nakupe.
  • Delež uporabnikov Interneta, ki so v preteklih 12-ih mesecih opravili e-nakup je v primerjavi z drugim polletjem 2000 (15%) nekoliko upadel in znaša okoli 12% aktivnih uporabnikov.
  • Le manjšina vseh e-nakupovalcev je v Sloveniji opravila e-nakup tudi v zadnjem mesecu. Vseh uporabnikov Interneta v Sloveniji, ki opravijo nakup v zadnjem mesecu je zato še vedno le 4-5%, kar  pomeni v absolutnem smislu okoli 15-20,000 od skupno 420,000 aktivnih (mesečnih) uporabnikov sredi leta 2001.
  • V pogledu spletnih trgovin, kjer je e-nakupovalo največ uporabnikov, ni večjih sprememb; respondenti navajajo okoli 30 različnih spletnih trgovin. Med njimi se poleg ostalih, ki običajno izstopajo, nekoliko opaznejše pojavlja predvsem Neckermann.
  • V celoti gledano so uporabniki zmerno zadovoljni z e-nakupovanjem v Sloveniji. Povprečje zadovoljstva namreč znaša okoli 3.5 na skali 1-5, kar sicer ni posebej visoko, ni pa tudi kritično. Razpoloženje e-nakupovalcev najbolj moti, da jim spletni trgovec po e-nakupu nenehno pošilja reklamni material ter dejstvo, da izdelek ni prispel, čeprav je bilo naročilo potrjeno. Nekoliko izstopajo tudi nejasno specificirani računi, posebej stroški dostave ter nepregledna navigacija nekaterih trgovin.