Naslov Mobilna telefonija

Promet na področju mobilne telefonije je v 1. četrtletju 2012 znašal skoraj 960 milijonov minut, kar je za 3% več kot v enakem obdobju leta 2011 in za 5,3 % več kot v enakem obdobju leta 2010, ugotavlja SURS.

Slabe tri četrtine (73%) skupnega prometa je bilo ustvarjenega s strani zasebnih uporabnikov. Domači promet je predstavljal 97%, mednarodni pa 3% odhodnega prometa mobilne telefonije.

V 1. četrtletju 2012 je bilo poslanih skoraj 427 milijonov SMS sporočil, kar je 21 % več kot v 1. četrtletju 2011. Uporabniki so poslali tudi več kot 9,8 milijona MMS sporočil, kar je 30 % več glede na 1. četrtletje lanskega leta. 89 % multimedijskih sporočil so poslali zasebni uporabniki

Mobilni telefon uporablja večina populacije, in to že skoraj 10 let, ugotavlja RIS v poročilu. V tem času so se vzpostavili novi načini uporabe, ki so postali stabilni. Naslednja večja sprememba prihaja z mobilnim internetom, ki pa se uveljavlja - kot kaže slika razmeroma počasi.

Mobilno telefonijo v Sloveniji obravnava tudi knjiga Mobilne refleksije. Gre za zbirko prispevkov, ki obravnavajo družbene vidike uporabe mobilnega telefona kot orodja za medosebno komuniciranje.

Statistični urad objavil rezultate raziskave o uporabi interneta v Sloveniji, v kateri je zajeta tudi uporaba mobilne telefonije.

Med osebami v starosti od 10 do 74 let je bilo v prvem četrtletju 2008 že 90 % uporabnikov mobilnih telefonov (1 odstotno točko več kot leta 2007). Med osebami, starimi 10–74 let, je bilo 24 % takih, ki so v prvem četrtletju 2008 uporabljale mobilne telefone za pošiljanje fotografij ali video posnetkov. 11 % oseb je prek mobilnih telefonov brskalo po internetu, 8 % oseb pa je nalagalo fotografije ali video posnetke neposredno z mobilnih telefonov na spletne strani. Na informativne storitve je bilo naročenih 5 % oseb, 5 % pa jih je prek mobilnih telefonov bralo elektronsko pošto.

Vir: RIS.org