Naslov Cenzura in filtriranje vsebin na internetu

Ideja, da internet predstavlja nereguliran prostor, kjer je svobodna možnost izražanja temeljni princip, je bila pred kratkim z izdajo poročila organizacije Open Net Initiative o spletni cenzuri spet ovržena, piše BBC News.

Študija je ugotovila, da veliko držav filtrira spletne vsebine in elektronsko pošto, nekatere pa celo blokirajo spletne storitve, kot je npr. spletna telefonija. Nekateri poudarjajo, da je potrebno na vso stvar pogledati še z nekoliko drugačne perspektive. Kitajska vlada res trdno nadzoruje politično izražanje, drugi vidiki pa je ne zanimajo kaj preveč, v ZDA in Veliki Britaniji pa je položaj nekoliko drugačen, saj se tu sme govoriti o demokraciji, skrite pa ostajajo vsebine, ki služijo zakonskim in komercialnim namenom. Precej več je  cenzure, ki jo izvajajo razne korporacije in podjetja, da bi zaščitila sebe in svoj ugled.

Apple je proti novinarjem vložil že ogromno tožb, ker naj bi razkrili njihove poslovne načrte, nekemu romunskemu blogerju je ameriški spletni radio grozil s tožbo, ker je razkril, kako je mogoče zaobiti predvajalnik, za katerega spletna postaja želi, da ga uporabite. Kritikam je podvržen tudi Yahoo!, ki naj bi s svojega portala za objavo fotografij Flickr brisal komentarje. Prav je, da vsak spregovori o čemer želi, nevarno postane takrat, ko je posameznikom in organizacijam dovoljeno uporabljati pravne prijeme v želji, da bi preprečili nekomu, da spregovori o nečem. V odprti družbi želimo biti permisivni, kolikor se le da, omejiti pa želimo le tisto, kar je nujno potrebno, poleg tega pa to vedno znova utemeljevati z argumenti in pogovorom.

Težko je določiti pravila, ki bila univerzalna. Prihodnost lahko prinese marsikaj, zato morda ne bi bilo slabo, če bi organizacije, kot je Open Net Initiative, pod drobnogled vzele različne države in spletna mesta, kot so npr. Facebook, Myspace in Bebo.

Vir: BBC News, 23.5.2007

Datum 08.06.2007
Print