Naslov Vloga informacijske in telekomunikacijske tehnologije v izobraževanju
Avtor Prelić Mirjana
Leto 2002
Vir

Ekonomska fakulteta, Univerza v Ljubljani

Ustanova RTV Slovenija
Datum vnosa 22.03.2004
Povzetek

Informacijska in komunikacijska tehnologija po vsem svetu spodbujata novo industrijsko revolucijo, zasnovano na informaciji, ki je sama po sebi izraz človeškega znanja. Tehnološki napredek omogoča pridobivanje, obdelavo in posredovanje informacij v kakršnikoli obliki, brez geografskih, časovnih in količinskih omejitev. Široka razpoložljivost novih informacijskih orodij pomeni nove priložnosti za pridobivanje informacij in predelavo le-teh v znanje, ki je temelj današnje družbe.
Uvajanje informacijske in komunikacijske tehnologije omogoča kvalitetnejše življenje, nove načine za uveljavljanje kreativnosti, nove priložnosti za uvajanje kulturne tradicije in identitete, učinkoviteje upravljanje in organiziranost, pristop do usposabljanja in drugih storitev ter močno rastoče trge za stare in nove proizvode. Kako pomembno je zaupati tržnim mehanizmom, ki peljejo do informacijske dobe, zelo dobro nakazuje tudi nam aktualna Evropska unija, ki svoje države članice spodbuja, da vzgajajo podjetniško miselnost. Le-ta omogoča nastanek novih dinamičnih sektorjev gospodarstva, da razvijajo skupni zakonodajni pristop, ki omogoča konkurenčen evropski trg za informacijske storitve in spodbujajo partnerstvo med zasebnim in javnim sektorjem.
V diplomskem delu želim proučiti osnovne značilnosti izobraževanja v pogojih informacijske družbe in s tega vidika oceniti sedanje stanje na področju izobraževanja. Naloga je sestavljena iz treh poglavij.
V prvem poglavju proučujem splošna vprašanja informacijske družbe in stanje informacijske družbe v Sloveniji in EU.
Drugo poglavje je namenjeno obravnavi vloge informacijske in komunikacijske tehnologije v izobraževanju, ki jo analiziram s treh vidikov: ekonomskega, finančnega in praktičnega.
V tretjem, zaključnem poglavju, dajem pregled o usmeritvah EU in Slovenije na področju vključevanja informacijskih tehnologij v izobraževanje.

Print