Naslov EBXML: globalni standard za poslovanje na Internetu
Avtor Katić Uroš
Leto 2002
Vir

Ekonomska fakulteta, Univerza v Ljubljani

Ustanova RTV Slovenija
Datum vnosa 23.03.2004
Povzetek

Področje preučevanja diplomskega dela je ebXML, standard za elektronsko poslovanje na globalnem nivoju. Omenjeni standard poskuša odpraviti probleme obstoječih standardov za elektronsko poslovanje in omogočiti povezovanje podjetij iz različnih ekonomskih prostorov ter premostiti ovire, ki izhajajo iz razlik v okolju in iz načinov poslovanja podjetij. Eden izmed ključnih elementov standarda ebXML je internet, s pomočjo katerega odpravlja mnoge komunikacijske ovire ter zagotavlja učinkovito informacijsko infrastrukturo za podporo poslovanja na globalnem nivoju.

Razvoj računalništva in informatike je vplival na vse vidike človekovega življenja. Tudi ekonomija ni izjema – informacijska tehnologija je korenito spremenila način poslovanja vseh gospodarskih subjektov. Podjetja uporabljajo informacijsko tehnologijo za podporo različnih poslovnih funkcij, največji nivo sinergije med ekonomijo in informatiko pa je prineslo elektronsko poslovanje.

S pojmom elektronskega poslovanja v ožjem smislu opisujemo izmenjavo poslovnih dokumentov v standardiziranih elektronskih formatih med računalniškima sistemoma dveh podjetij. Prvi standard, ki je omogočil tovrstno elektronsko poslovanje, je bil RIP - računalniška izmenjava podatkov (v nadaljevanju EDI – angl. Electronic Data Interchange). Čeprav je EDI star že več kot petindvajset let, ga še vedno uporabljajo mnoga vodilna podjetja. Kljub nenehnim inovacijam, ki so jih deležna različna področja informacijske tehnologije, temelji EDI niso doživeli korenitih sprememb. Standard je še vedno izredno kompleksen, stroški njegove implementacije in vzdrževanja pa posledični visoki. Predvsem majhna podjetja so začela iskati alternativno pot do elektronskega poslovanja.

V preteklem desetletju smo bili priče bliskovitemu razmahu interneta, naraščanje števila posameznikov, navzočih na internetu, pa se še vedno ne upočasnjuje. Internet je povezal poslovne subjekte po vsem svetu ter nas popeljal bližje enotnemu, globalnemu trgu. Prihodnost elektronskega poslovanja nedvomno vključuje internet. Bistveni problem pri razvoju elektronskega poslovanja v tej smeri pomeni pomanjkanje enotnega standarda, ki bi definiral pravila elektronskega poslovanja preko tega informacijskega nosilca.

Lahko bi rekli, da je ebXML naslednik standarda EDI, vendar je namenjen elektronskemu poslovanju v širšem smislu kot slednji. ebXML s pomočjo registrov, modelov poslovnih procesov, jezika za opisovanje strukturiranih dokumentov XML in drugih komponent poveča učinkovitost izmenjave poslovnih dokumentov med podjetji, omogoča iskanje poslovnih partnerjev, integracijo poslovnega znanja med različnimi dejavnostmi ter enostavno povezovanje podjetij iz različnih ekonomskih prostorov.

ebXML temelji na več širše sprejetih standardih in jih povezuje ter jim dodaja funkcionalnost, potrebno za globalno elektronsko poslovanje. Je plod sodelovanja čez tristo strokovnjakov. Razvoj standarda se je pod nadzorom OASIS in UN/CEFACT pričel leta 1999, prva različica specifikacij pa je bila dokončana maja 2001. Od takrat so bile specifikacije deležne mnogih dopolnitev. Čeprav veliko podjetij že uspešno posluje na podlagi standarda ebXML, lahko rečemo, da se še vedno razvija.

Mnoge organizacije za standardizacijo in velika podjetja vidijo v standardu ebXML dominantni standard za elektronsko poslovanje v prihodnosti. Cilj diplomskega dela je predstaviti celovit pogled na sodobno elektronsko poslovanje ter opredeliti, zakaj je ebXML med najobetavnejšimi rešitvami za globalno elektronsko poslovanje prihodnosti.

V drugem poglavju bom preučevanje začel s pregledom sedanjega stanja globalnega trga ter z analizo prednosti in pomanjkljivosti obstoječih poti do elektronskega poslovanja. Razložil bom, zakaj je potreben nov standard. V tretjem poglavju bom predstavil osnovne značilnosti standarda ebXML ter pojasnil, kako zadovoljuje potrebe po novem standardu. V četrtem poglavju se bom posvetil komponentam, ki sestavljajo ebXML in omogočajo njegovo delovanje, ter predstavil, kako rešujejo specifične poslovne probleme. ebXML obsega naslednje komponente:

• modele poslovnih procesov

• registre in repozitorije

• profile in dogovore o protokolih sodelovanja

• storitve za izmenjavo sporočil

• osnovne komponente.

V petem poglavju bom analiziral proces in značilnosti interakcije podjetja s komponentami ebXML in drugimi podjetji v fazah uvedbe in uveljavitve (implementacije), oblikovanja in delovanja. V šestem poglavju bom spregovoril o standardih XML in UML, ki pomenita temelje ebXML.

Ključne besede

 

Print