Naslov Iprom: 44 % uporabnikov interneta nekajkrat letno nakupuje preko spleta

Slovenski uporabniki interneta najraje kupuje v domačih spletnih prodajalnah, nekateri pa za nakup odštejejo tudi nad 700 evrov, ugotavlja iPROM.

Nekajkrat letno preko spleta kupuje 44 % uporabnikov interneta. 36 % kupuje oblačila ali športno opremo, največ denarja pa porabijo za plačilo turističnih storitev.

Slika 1: Pogostost kupovanja prek interneta (Vir: iPROM)

Plačilu potovanj in namestitev e-nakupovalci namenijo povprečno 720 evrov, 20 % uporabnikov interneta pa te storitve uporablja. Za nakup delnic in finančnih storitev namenijo 706 evrov, 417 evrov pa porabijo za nakup računalniške opreme. Najmanj, le 59 evrov, e-nakupovalci v povprečju porabijo za filme in glasbo na CD-jih in DVD-jih. Na drugem mestu med izdelki je računalniška oprema (33 %), sledijo knjige, revije in časopisi. 57 % uporabnikov se nekajkrat letno na spletu informira o izdelkih, ki jih nameravajo kupiti.

Slika 2: Informiranje o izdelkih pred nakupom (vir: iPROM)

Dnevno prek interneta kupuje 13 % anketirancev, nekajkrat tedensko 15 %, 15 % pa nekajkrat mesečno, nikoli pa ni kupovalo 30 % vprašanih.

Raziskava je bila opravljena preko spleta v maju in juniju 2007, sodelovalo pa je 6.741 oseb.

Vir: iPROM, 11.12.2007

Vir Iprom
Datum 24.12.2007
Print
Tema: 44 % uporabnikov interneta nekajkrat letno nakupuje preko spleta

ris bi moral biti malo kritičen do takih objav, ki jih lansirajo piari komercialnih agencij zgolj zato da pridejo v medije. 44% uporanbikov interneta je skoraj pol milijona ljudi! to je totalno off., v resnici jih je pol manj.

Pa tudi v priloženem grafu je očitno neujemanje s cifro 45%: vsota dnevnih, tedenskih in mesečnih nakupovalcev je namreč 55%. Zgleda, da je po tej raziskavi enakupovalcev še več.

RIS.org skuša bralce informirati o vidikih informacijske družbe. Zbiramo, objavljamo in interpretiramo raziskave iz različnih virov, pri tem pa skušamo biti čim bolj temeljiti in široki, v skladu z uredniško politiko.

Vendar pa so si raziskave iz različnih virov včasih tudi nasprotujoče. Zato vedno jasno navedemo vir, da lahko bralec sam oceni njegovo verodostojnost.

Pogosto, predvsem pri raziskavah, ki obravnavajo informacijsko družbo v Sloveniji, rezultate tudi komentiramo. Vendar pa iz različnih vzrokov ni vedno mogoče pravočasno pripraviti komentarjev.

Meni pa se zdi logična tale cifra.

Raziskava RIS E-nakupovanje končnih potrošnikov RIS 2004/2 je pokazala da je bilo konec leta 2004 okoli 150.000 internetnih nakupovalcev. Takrat je bila napovedana letna rast 20.000 novih nakupovalcev, vendar smo napovedovali tudi možni preboj. Glede na razvoj spletne ponudbe in e-nakupovanja v letih 2005 in 2006, se je ta preboj verjetno zgodil in število spletnih nakupovalcev se je močno povečalo. O podrobnejših številkah bomo na RIS.org lahko govorili, ko bo ponovno opravljena RIS raziskava o e-nakupovanju.

Kdaj bo ris opravil to raziskavo ;D No, kar se tiče iprom številk, hm hm, če bi to držalo bi bilo zelo lepo za vse e-trgovce, a se bojim da še nismo čisto tam. Kako izstopa 44% - kar 5mio kot je bilo rečeno, še bolj po mojem mnenju izstopa 13% Dnevno! Le kaj kupujejo, ko pa je jasno, da je na webu še vedno manj kot 5% ponudbe realnega sveta. Hrano, obleke, pc, knjige, cd je? 150.000 ljudi vsak dan! Ufh, hudo ;D Predlagam da IPROM malo objasni podatke ali pa metodologijo. Vsekakor sporni podatki, tudi v navzkrižju z vsemi dosedanjmi raziskavi. Morda pa je bil preboj, da.