RIS: Najbolj obiskane spletne strani

04/09/2005

Zadnja raziskava RIS o spletni obiskanosti izhaja iz ocene, da je bilo ob koncu leta 2004 oziroma v začetku 2005 v populaciji 10-75 let okoli 750.000 mesečnih uporabnikov interneta, kar potrjujejo vse reprezentativne ankete projekta RIS, Statističnega urada in različni mednarodni projekti.   
 
Dve telefonski raziskavi RIS sta v decembru 2004 vključili skupno okoli 1.800 PC uporabnikov interneta (mobilni dostop je predmet posebne analize), ki so v različnih blokih s standardno metodologijo ocenili 50 spletnih strani. Poudariti velja, da gre za mesečni doseg, kjer ima stran, ki jo npr. istih 100.000 oseb obiskuje vsak dan, enak doseg kot stran, ki jo teh 100.000 oseb obišče le enkrat mesečno. Analiza glede na prepoznavnost in tedensko ali dnevno obiskanost zato seveda pokaže precej drugačna razmerja. Mesečni doseg je torej tu obravnavan le kot prvi in najosnovnejši mednarodni standard za vpogled v obiskanost in ima z vidika oglaševalskega potenciala (kjer štejejo kliki in vpogledi) razmeroma omejen pomen.
 
Kot prvo velja izpostaviti, da so razmerja med najbolj obiskanimi stranmi v Sloveniji stabilna, trendi pa so povsem konsistentni glede na prejšnje meritve. Pojavljajo se sicer nekatere nove strani (npr. Glasujzame) z opaznejšo obiskanostjo, vendar je njihov domet kljub vsemu omejen, zato je krog najbolj obiskanih strani razmeroma stabilen in zaprt, spremembe pa nastajajo razmeroma počasi.
 
V splošnem opazimo znatno naraščanje absolutne obiskanosti, že zaradi cca 10-15% letne rasti števila uporabnikov interneta, hkrati pa postajajo uporabniki interneta tudi vse pogostejši obiskovalci spleta, zato večini spletnih strani obiskanost hitro narašča. Letna rast obiskanosti okoli 30% je zato nadvse pogosta.
 
Ločimo tri skupine analiziranih strani: 
  • Prva skupina statistično značilno presega 20% doseg. V njej izstopa Najdi.si s 70% mesečnim dosegom, kar pomeni okoli 520,000 oseb. Vse bolj se približuje Google (61%). Sledijo Yahoo, Matkurja in Siol, ki imajo okoli 40% mesečni doseg, pri čemer beleži stabilno (čeprav zgolj zmerno) naraščanje relativnega deleža le Siol.net. Matkurja je v postopnem upadanju, ki pa je nivoju mesečne obiskanosti zelo blago – uporabniki jo obiskujejo redko (čeprav mesečno). Bistveno bolj izrazito upada pri Matkurji dnevna obiskanost in intenziteta. Hitro se veča doseg 24ur.com, ki je že presegel 30%. Zgolj v skromnem naraščanju relativnega deleža pa sta TIS (Telefonski imenik Slovenije) in Email.si z mesečnim dosegom blizu 30%. Seveda pa absolutna obiskanost – zaradi večanja števila uporabnikov interneta - narašča nekoliko drugače, predvsem pa bistveno hitreje od relativnih deležev. 
 
Preglednica:  Mesečna obiskanost strani, ki statistično značilno presegajo 20% mesečni doseg med mesečnimi PC uporabniki interneta v Sloveniji, december 2004

Stran

Mesečni doseg (%) med mesečnimi uporabniki interneta

Absolutni doseg

Najdi.si

70

525.000

Google

61

460.000

Yahoo

42

345.000

Matkurja

39

290.000

SiOL.net

37

280.000

24.ur.com

33

250.000

TIS

27

205.000

Email.si

26

195.000

 
  • V drugi skupini so strani, kjer odgovarjajoči interval zaupanja ocene sicer vključuje 20% doseg, vendar ni mogoče z gotovostjo trditi, da ga značilno presegajo ali za njim zaostajajo. V tej skupini nekoliko izstopa RTV Slovenija, ki beleži skupaj z Googlom v zadnjem obdobju  tudi najhitrejšo rast, sledijo Mobitel, Voljatel, Avto.net, Arnes, Bolha in Microsoft (MSN.com in Hotmail.com). V to skupino zelo verjetno sodi tudi Med.over.net, ki žal ni bil vključen v merjenje.
 
Zgornji dve skupini sta skoraj zagotovo tudi izčrpni; zelo malo je namreč verjetno, da v Sloveniji obstaja še kakšna stran z več kot 20% dosegom (to je 150.000 realnih oseb mesečno, kar običajno pomeni preko 200.000 virtualnih "unique users"), ostale izmerjene strani namreč ne presegajo 17% deleža. Med njimi pa je težko postavljati razlike in posebej natančen vrstni red, saj z manjšim deležem upada tudi relativna natančnost.
 
  • Tretja skupina zato nikakor ni izčrpna, v njej pa so strani, ki so bile vključene na različni osnovi:
    • bodisi zaradi podrobne analize v raziskavi e-bančništva ali e-nakupovanja,
    • bodisi zaradi tradicionalno visoke obiskanosti blizu 20%,
    • bodisi zaradi visokega obiska na osnovi Alexe (načeloma so bile vključene strani z rangom 100.000 in manj),
    • ali pa so predstavljale zgolj nadvse aktualen primer strani z razmeroma malo obiskovalci, ki pa generirajo veliko prometa.   
  • V tretji skupini so tokrat med drugim vključene strani Cobiss, Pinkponk (sedaj Planet), Salomon, Univerza v Ljubljani, NLB, Univerza v Mariboru, BigBang, Merkur, Altavista, E-uprava, Mobisux, Simobil, Slowwwenia, Neckermann,  GlasujZame, Mladina, Obala.net, Agencija za okolje, Mercator, Abanka, SKB, NKBM, Mladinska.com, Banka Koper, EnaA, eMKa, Ona-on, Reiffeisen Krekova Banka, Bistreglave. 
  • V tej tretji skupini so tudi on-line dnevniki (Delo, Finance, Večer, Dnevnik), ki imajo še naprej razmeroma skromen doseg (rating 9-13%, kar pomeni doseg v grobem zgolj v razponu cca 60.000-110.000 oseb mesečno). Kljub temu pa se med njimi zarisuje jasen in stabilen vrstni red.
  • Kot na večino fenomenov interneta, vnaša mobilni dostop znatne spremembe tudi na obiskanost spletnih strani. V prvo skupino 8 strani, ki statistično značilno presegajo 200.000 mesečnih obiskovalcev, bi morali vključiti zdaj  tudi že Mobitelov WAP portal Planet (mobilni dostop), kjer pa skoraj petina obiskovalcev ne uporablja PC dostopa do interneta. Mobitelov Planet HTML portal – namenjen predvsem PC uporabnikom – ki je v času merjenja nastopal še kot Pinkponk, pa je imel v absolutnem smislu nekoliko manjši doseg. Izjemno visoko relativno obiskanost – glede na število uporabnikov Simobil-a – pa beleži tudi Vodafone Live. Vsekakor lahko v naslednjih letih pričakujemo zaradi mobilnega dostopa povsem spremenjena razmerja spletne obiskanosti.
  • Ker večina uporabnikov dostopa do interneta iz več kot enega PC-ja, hkrati pa večina uporabnikov tudi omejuje oziroma briše kukije, lahko pričakujemo vedno večja razhajanja s tehničnimi meritvami, kar potrjujejo npr. mesečni dosegi za mrežo Httpool in Najdi.si, ki v obeh primerih zgolj za svoje strani navaja več kot 1 mio uporabnikov ("unique users"), čeprav v Sloveniji vseh mesečnih PC uporabnikov interneta skupaj ni v nobenem primeru več kot 800.000.
  • Razhajanja pri primerjavah s tehničnimi meritvami lahko pričakujemo predvsem pri straneh, ki jih uporabniki dosegajo pogosto iz večih lokacij (npr. Najdi.si, Bolha), pa tudi v pri straneh z veliko zelo intenzivnih obiskovalcev, kot so npr. Ona-on, Slo-tech, Mobisux, Glasujzame, Obala.net in Bistreglave. V obratno smer pa gre lahko učinek tam, kjer morda iz istega računalnika dostopa več uporabnikov (npr. Finance) in tam kjer je intenziteta nizka (Matkurja). Še večja razhajanja pa vsekakor nastajajo pri presekih najbolj obiskanih strani, ki so v tehničnih meritvah močno podcenjeni. Hkratni doseg najbolj obiskanih 20 strani je namreč tako visok, da se odsotnost ene strani (tudi najbolj obiskane) pozna le minimalno.
  • Podrobni socio-demografski profil najbolj obiskanih strani kažejo vse večjo profiliranost večine opazovanih strani.
  • Dodati velja, da so pri tovrstnih merjenjih mogoče oscilacije (interval zaupanja je pri spodnjih ocenah različen, ponekod je širok do 40.000 oseb oziroma do 5%), zato je ponekod medsebojni vrstni red zgolj indikativen (npr. Matkurja vs. SIOL).

Povezave:

  • Pogosta vprašanja glede obiskanosti >>  
  • Anketno vs. tehnično merjenje >>  
  • Raziskava RIS - spletna obiskanost 2004 >>  
  • Merjenje svetovnega spleta v Sloveniji >>
  • Članek je prebralo 32984 obiskovalcev

    Komentarji

    Tema: RIS - Najbolj obiskane spletne strani 2005

    matkurja se mi zdi nekako precenjena, saj je tudi v alexi cisto nizko v primerjavi z npr. siolom.

    zanima me o spletni strani emka .si za potrebe diplomske.pošljite mi prosim kaj v zvezi s tem.

    lp andreja

    Vse informacije v zvezi s posredovanjem dodatnih informacij dobite v rubriki Pogosta vprašanja.

    Za podatke obiskanosti v zvezi z spletno stranjo emka.si pa je najbolje, da se obrnete neposredno na njih.